Enter se uprostřed odstavce nemačká. Víte co je nedělitelná mezera? #001

Je s podivem, jak chabé znalosti mají lidé z PR agentur co se týče práce s textem. Až tak chabé, že nechápou, že nemohou odstavce rozsekat na kusy tisknutím klávesy Enter. A nemohou to dělat ani v okamžiku, kdy mají ten divný nápad, že „a“ či „v“ přece „nesmí“ být na konci řádku.

Jak může někdo rozsekat odstavce na kusy klávesou Enter?

Je zvláštní, že se tvůrci tiskových zpráv domnívají, že by měli tvořit jakési typografické dílo. Projevuje se to i zhola zbytečnou snaho řešit, co se nachází na koncích řádků – nedochází jim, že u příjemce to stejně bude vypadat jinak, že text bude použit zcela jinde. A že přidělávají práci příjemci (a samozřejmě sami sobě).

TIP: Pokud chcete stále řešit věci zbytečné, zkuste se naučit co je nedělitelná mezera. Tu totiž můžete použít tak, aby spojila to, co nechcete mít na konci řádku s následujícím slovem. Pak to budete dělat správně a nebudete za hlupáky. Skutečnost je ale taková, že tohle byste vůbec řešit neměli.

4 komentáře: „Enter se uprostřed odstavce nemačká. Víte co je nedělitelná mezera? #001

 1. Obvykle nechávám svůj instinkt grammar naziho vyzuřit mlčky, ale musím říct, že ten povýšený tón tohohle článku mě rozpálil doběla. Přijde mi k smíchu, že ač je příspěvek označen tagem „Typografie“, a čtenář tedy očekává rady někoho, kdo o tématu má aspoň povšechné povědomí, tak se v něm vyskytují právě ty jednopísmenkové předložky na konci řádku, které celý článek řeší. Autor tedy buď sám neví, jak pevné mezery používat, nebo se prostě rozhodl, že „tohle by vůbec řešit neměl“. Ale měl, když už o tom ostatní poučuje. V opačném případě je článek důkazem opravdu řádné dávky autorova chucpe.
  Kromě toho byste mohl(a) vědět, že před vedlejší větou předmětnou „co je nedělitelná mezera“ se píše čárka. Ale aspoň jste konzistentní a vynechal(a) jste ji hned dvakrát, z toho jednou dokonce v titulku. Blahopřeji!
  O překlepech škoda mluvit, ale nedá mi to nezmínit se o tagu „Tisková zpráv“ (sic). A skutečnost, že všechna e s háčkem jsou zobrazena jiným fontem než zbytek stejného slova, už tomu všemu v článku na téma Typografie jenom nasazuje korunu.
  Nebo je celý ten článek prostě jeden velký troll-bait, který jsem vám sežral i s navijákem??

  PS: Jo, a má-li to být tip užitečný pro praxi, neuškodilo by zmínit, že ve Wordu se neoddělitelná mezera píše klávesovou zkratkou CTRL+SHIFT+Mezerník.

  1. Tohle už je zbytečné kverulantství. Pro tiskovou zprávu se stejně nejvíc hodí napsat to v Notepadu nebo podobném editoru, jehož výstupem je plain text. Jakékoliv klávesové zratky jsou v tomhle k ničemu a ničemu neprospějí.
   E-mail prostě není dokument, ve kterém je místo pro hrátky s krásou textu.

   Vaše zbylé poznámky jsou již zcela mimo mísu.

   1. „Vaše zbylé poznámky jsou již zcela mimo mísu.“

    Fakt? Tak jak se teda píše ta nedělitelná mezera? Když už jste tu otázku dal i do nadpisu, hodilo by se ji zodpovědět.

 2. Pomoc při PR? Použijte u článku pořádnou fotografii. Pevná mezera je hezká věc, ale prodávají hlavně obrázky. Doporučuji zjistit si něco o šumu…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s