Co/kdo je to tiskový mluvčí? Co je důležité o této funkci vědět #024

Tiskový mluvčí (v angličtině spokesperson) je někdo, kdo za někoho mluví. Osoba, která by měla mít odpovídající znalosti z oblasti novinařiny, komunikace, public relations (kam hlavně patří zařazením tak jako tak) a je zpravidla zodpovědná za komunikaci mezi novináři (a částečně i veřejnosti) a tím, za koho mluví. Je nesmírně důležité vědět, že tiskový mluvčí není tím kdo má názor nebo sděluje vlastní názor či stanovisko, vždy je pouze tím, kdo tlumočí a věrně překládá to, co říká (chce říkat) ten, za koho mluví. Ať je to instituce, firma, celebrita či veřejně činná osoba.

Obnáší to i to, že tiskový mluvčí může mít ve skutečnosti zcela vlastní názor, který může být radikálně odlišný od toho, který předkládá ve své roli. Je ale zásadně nepřijatelné, aby tiskový mluvčí aktivně vstupoval do komunikace se svými názory a jakkoliv je prezentoval či předkládal. Není nepřehnané říci, že tiskový mluvčí přestává být sám sebou, musí dokázat zcela potlačit vlastní „já“, protože jeho osobnost nemá v institutu tiskového mluvčího místo.

Pokud chcete vidět jeden z nejkřiklavějších příkladů, kdy tiskový mluvčí přerůstá toho za koho mluví a výrazně zasahuje neprofesionálně do sdělovaných témat i informací, tak je možné se podívat na Jiřího Ovčáčka. Pokud se začtete do dobrého textu Tiskový mluvčí – objektivní či subjektivní činitel, tak velmi rychle zjistíte, že právě Ovčáček je tím modelovým příkladem toho, jak tiskový mluvčí v žádném případě nevypadá. Byť z určitého úhlu působí jako věrná kopie svého zaměstnavatele, tedy pomstychtivého staříka, který nerespektuje nic a zneužívá všeho, co zneužít jde.

Ale i tady by mělo platit to, co je pro skutečné dobré tiskové mluvčí charakteristické. Pokud ten/ti jež zastupují není možné zastupovat se ctí a profesionálně, tak tiskový mluvčí je ten, kdo dává výpověď.

2 komentáře: „Co/kdo je to tiskový mluvčí? Co je důležité o této funkci vědět #024

  1. Mám dojem, že za solidní firmy mluví obvykle jejich odborníci a jejich vedení, v nesolidních firmách a institucích je komunikace odříznuta a virtuální realitu vyrábějí profesionální mluvčí – a ti také vyřizují (= naplano okecávají) stížnosti, včetně těch, které míří na ně. Pokud to místo mluvčího se jménem a tváří je jen anonymní „Tým komunikace“, je to ještě horší varianta.

    1. Jen dojem. Odborníci nejsou schopni zpravidla komunikovat s veřejnosti natož médii. Od toho existuje mluvčí, od toho existují PR lidé, komunikační oddělení. Právě u solidních firem.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s