Všechno co jste se báli zeptat o Public Relations

PR, Základy

Mohu si vybírat, který novinář o nás bude či nebude psát? #100

V PR se často vyskytuje taková zvláštní představa, že novinář musí být šťastný a vděčný, že bude psát o něčem či někom, koho mu “přinese” PR agentura či člověk.  Jenže ve spojení s touto mylnou představou se zapomíná na zásadní pravidlo PR – novinář PR agenturu nepotřebuje, ale agentura nutně potřebuje novináře.

Pokud si tedy budete chtít nějak extra vybírat kdo o vás “smí” psát, kdo bude dělat rozhovor, a tak podobně, tak dříve či později dojde k tomu, že o vás nikdo psát nebude.

TIP: Hodně související a užitečné je Mohu po novináři před rozhovorem požadovat zaslání otázek? a Co dělat, když novinář zveřejnil článek odporující tomu co mu bylo řečeno či předáno?

Co na to říká ChatGPT?

V ideálním světě by měla novinářská svoboda znamenat, že nemůžete ovlivnit, který novinář o vás bude psát, pokud jste veřejnou osobou nebo se účastníte veřejného zájmu. Ve většině demokratických zemích se očekává, že média budou nezávislá a nebudou ovlivněna tlaky od těch, o kterých píší.

Pokud jde o soukromé záležitosti nebo komerční události (např. firemní akce), máte více kontroly nad tím, koho pozvete a kdo o události může informovat. Ale ve většině veřejných situací nelze volit, kdo o vás bude psát.

Nicméně pokud máte obavy o nestrannost nebo profesionalitu konkrétního novináře, můžete se obrátit na redakci a vyjádřit své obavy. Pokud jsou vaše obavy oprávněné, může to vést k internímu přezkumu nebo k jinému přístupu k vašemu případu.

Mějte však na paměti, že útoky na svobodu tisku nebo pokusy ovlivnit novinářskou práci mohou být vnímány jako snaha o cenzuru, což může mít negativní dopad na vaši reputaci.

TIP: A vlastně je tu ještě jeden související extrémně důležitý tip: Mýtus autorizace článků či rozhovorů. Žádná povinnost neexistuje. Jednoduché

Ale teď už zpět od ChatGPT k poslednímu nutnému dodatku. Který kupodivu ještě na PR tipech nemá samostatný tip. Jedno z dalších zásadních pravidel totiž je, že cokoliv řeknete, může novinář použít

Zmíněné pravidlo je částečně řešitelné skrz “off-the-record” neboli “mimo záznam”, ale i v těchto případech stejně platí, že jste něco řekli a jakkoliv to příjemce třeba nepoužijete přímo (nebude citovat), stále získal informaci.